Začiatky 2012-2016

Od roku 2020 som mal možnosť rozšíriť včelnicu a rozbehnúť včelárenie vo vetšich dimenziách. Bola to príležitosť aj nutnosť premislet si celý systém práce a vybrať si cestu, po ktorej pôjdem. Rozhodol som sa, že v nových úľoch už nebudem používať tvrdú chémiu na ošetrovanie. Nižšie budem postupne pridávať fotografie s popismi, o mojich skúsenostiach s organickými kyselinami v kombinácii so zootechnickými postupmi.

Výroba a použitie pásikov s glycerínom a kyselinou šťaveľovou

Pásiky som si vyrobil podľa návodu maďarských včelárov: 1kg kyseliny šťaveľovej som rozpustil v 1l glycerínu pri 60 °C stupňoch (pri vyšších teplotách môžu nastať nežiaduce reakcie). Papierové pásiky som objednal už hotové, narezané a pripravené na použitie. Na dané množstvo roztoku som spotreboval 150 pásikov. Jeden pásik tým pádom v priemere obsahuje 6,6 g kyseliny. Samozrejme pri práci s chemikáliami treba dbať na bezpečnosť, rukavice a okuliare sa používajú, plynová maska nie je potrebná – výpary nevznikajú. Po namočení som pásiky poukladal na starú okennú sieťku, aby sa povrch vysušil, potom som ich odložil do sklenenej nádoby na špagety.

Pred použitím som pásiky rozrezal na polovicu, aby som ich vedel lepšie porozdeľovať okolo plodového telesa. Zároveň aj preto, aby sa mali včielky lepší prístup k pásiku – ako okolo neho, tak aj pod. Po 24 hodinách som včelstvo skontroloval a bolo pekne vidno, ako začali rozhrýzať papier. A klieštik pekne začal padať, zatiaľ je z mojej strany veľká spokojnosť.

Nevýhody sú: 1. že s tým treba pracovať. 2. je z toho neporiadok v úli, pred zimou je dobré franforce odstrániť. Kovové časti úľa začne kyselina nahlodávať a ničiť, preto je dobré mať sieťku v dne nerezovú, tá to vydrží.

Budúci hostia, milí známi aj neznámi – veľký brat všetko vidí

Všetko na stránke zverejňujem len s informatívnym charakterom. Ak sa zaujímate o včielky, zavolajte mi, veľmi rád vás zoberiem na exkurziu, aby som vás uviedol do čarovného sveta včiel.

Novostavba medárne. Realizované v spolupráci s R.C-Bau

Práce ešte neskončili, hotoví nie sme ani zďaleka.

Shou Sugi Ban (Yakisugi)

Ošetrenie dreva japonskou technikou opaľovania.

Zdvihák na úle

Vyrobené z heveru (zdvihák áut), je jednoduchá pomôcka pre vkladanie výklzov pred medobraním a čistenie dna, napríklad po použití štavelky s glycerínom. Inšpiráciou vyrobiť si ho mi bol  článok  Milana Bencúra.

Letná izolácia matky v dvojrámikovom izolátore

Letná izolácia matky umožňuje presne naplánovať bezplodové obdobie. A dôsledné ošetrenie proti klieštikovi, pred obdobím chovu zimnej generácie. Tieto izolátory sa začali predávať ako doplnok k termokomorám ako lapače klieštika. Samozrejme využitie je širšie, už dávnejšie chovatelia matiek vedeli s pomocou izolátoroa naplánovať chovný materiál presne na deň.

Trikrát za sebou, po sedem dní treba vymeniť jeden rámik za súš, aby matka mohla celý čas plodovať. Za 21 dni sa použije 5 rámikov, ktoré skončia v paráku. Ak to porovnám s metódou presipania na medzistienky, dosiahnem ten istý výsledok bez drahého izolátora. Je to o rozložení práce v čase, a o možnosti vyvárať vosk vo väčších objemoch.

V praxi sa vyskytujú rôzne odchýlky od teórie, izolátor som si musel trošku prispôsobiť, rozšíriť otvory pre rámiky. Je to dosť nepríjemné vyťahovať zaseknutý rámik s včelami a s matkou. Stalo sa mi, že rodina sa vyrojila, ale matka nemohla von, a tak sa včielky vrátili do úľa. Po kontrole bol izolátor plný rojových matečníkov  a bola tam aj matka

Zimná izolácia matky

Inšpirovali ma nasledovní páni:  Sedláček, izolátory som vyrobil podľa  Páslera. Významom operácie je šetrenie zimnej generácie pred neefektívnym zimným plodovaním. A dôkladným ošetrením (zbavením) klieštika. V novembri – decembri treba skontrolovať, aby chumáč neopustil izolátor, je dobré preto zúžiť priestor. Izolátory by som už nabudúce kupoval. Tieto doma vyrobené sa nedajú rozobrať a rovnako aj dvierka na vypúšťanie dokážu tieto drobné potvory poriadne zalepiť propolisom.

Ošetrenie včelstiev odparenou kyselinu šťaveľovou

To najlepšie, čo v súčasnosti existuje, je práve toto ošetrenie. Včielky ho znášajú veľmi dobre a nezanecháva po sebe škodlivé stopy (reziduá). Oproti pokapú sa dá bezpečne opakovať v jeseni na zimnú generáciu včiel. Samozrejme ani kyseliny nie sú vitamíny, každý zásah do včelstva je stresujúcý. V kombinácii vyššie uvedenými technikami izolácie matky sa ošetrenia minimalizujú a zefektívňujú.

A aj táto metóda má svoje úskalia. Vstupné investície sú vysoké. Treba si vedieť vybrať vhodný prístroj, akumlátor ak nemáte sieť 220 na včelnici, a ochranné pomôcky ako plynová maska, rukavice, staré monterky… Treba si prispôsobiť úľ, ja mám dieru na vnútornom vrchnáku, a tak sa výpary dostanú nad rámiky a potom všade rovnomerne v celom vnútornom priestore.

A potom ešte môžu nastať rôzne komplikácie. Ja som mal ten problém, že z ničoho nič mi prestal dobre odparovať. Upchávala sa výfuková trubica a párkrát mi zhodilo dávkovaciu nádobu. Horúcu rozpustenú šťavelku mi vybublávalo a fŕkalo zo stroja, aj úľ som pošpinil, viď fotky. Tam sa smú dostať len výpary. Zistil som, že mi odchádza akumulátor. Kým som však na to prišiel, včielky zostali bez ošetrenia. Následne som to musel riešiť pokapom.

Svoje skúsenosti píšem a zdieľam, aby som ukázal, že sa to dá aj bez tvrdej chémie.